سه شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۸
 

اخبار

مدیرکل ارشاد استان قزوین: جشنواره سراسری تولیدات محتوای رضوی در فضای مجازی تمدید شد

مدیرکل ارشاد استان قزوین: جشنواره سراسری تولیدات محتوای رضوی در فضای مجازی تمدید شد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین از تمدید مهلت شرکت در ششمین جشنواره سراسری تولیدات محتوای رضوی در فضای مجازی خبر داد.

 

 

اکبر اسکندری نژاد اظهار کرد: ششمین جشنواره سراسری تولیدات محتوای رضوی در فضای مجازی از سری برنامه‌های شانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اهداف این جشنواره افزود: اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با سیره اهل بیت(ع) به ویژه امام رضا(ع) در فضای مجازی، تجلیل و تقدیر از تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار حوزه فرهنگ رضوی و تولید محتوا با رویکرد ارزشی، دینی و انقلابی در فضای مجازی از جمله اهداف این جشنواره است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین تصریح کرد: ششمین جشنواره سراسری تولیدات محتوای رضوی در فضای مجازی در بخش‌های فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال، تولید محتوای دیجیتال و ایده‌های دیجیتال رضوی برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: در بخش "فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال" مجموعه فعالیت‌های فرد یا موسسه که در معرفی سیره اهل بیت و معصومین به خصوص امام رضا (ع) و حوزه‌های مذهبی در شکل و قالب دیجیتال انجام شده باشد؛ مورد ارزیابی و رقابت قرار خواهد گرفت.

اسکندری‌نژاد با اشاره به اینکه جذب و اثرگذاری روی مخاطب از فاکتورهای اصلی در ارزیابی این بخش است؛ اضافه کرد: از نمونه فعالیت‌ها می‌توان به فعالیت مستمر گروه‌ها، کانال‌ها در شبکه‌های اجتماعی، فعالیت‌های اجتماعی که در فضای مجازی ساماندهی می‌شوند و مجموعه پایگاه‌های اینترنتی، صفحات پرمخاطب اینستاگرام و هرگونه فعالیت دیگر که موضوع رضوی و قالب دیجیتالی داشته باشند؛ را می توان اشاره کرد.

این مسئول گفت: در بخش فعالیت‌های فرهنگی دیجیتالی موضوعات کاربردی و اجتماعی، حکومت در جامعه اسلامی، ارتباط مسئولان و مردم، صداقت و امانتداری، تهمت و افترا، رزق حلال، بیت المال، رسیدگی به محرومان و عدالت پیشنهاد می‌شود.

 

مقررات شرکت در بخش فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال

وی در ادامه با اشاره به مقررات شرکت در بخش فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال بیان کرد: نوع فعالیت باید مشخص، با هدف تعیین شده و برنامه ریزی شده باشد و اگر فعالیت شامل چند بخش است باید همه بخش‌ها پیوسته و دارای یک شخص یا موسسه به عنوان صاحب فعالیت باشد.

مدیرکل ارشاد استان قزوین عنوان کرد: صفحات اینستاگرام، گروه‌ها و کانال‌های پیام رسان‌های داخلی و دیگر شبکه‌های اجتماعی پر مخاطب که پیشینه فعالیت دارند و الزاما باید کد شامد (شناسنامه الکترونیکی و محتوای دیجیتال) را داشته باشند و جهت دریافت شناسنامه الکترونیکی از طریق سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آدرسwww.samandehi.ir اقدام نماید.

وی ادامه داد: همچنین اثر و اجزای به کار رفته در آن مغایر قوانین و مقررات جاری، فرهنگ و ارزش‌های ملّی و دینی و امنیت ملّی‌‌جمهوری اسلامی ‌ایران نباشد.

اسکندری‌نژاد عنوان کرد: در بخش "تولید محتوای دیجیتال" هرگونه محتوای مرتبط با سیره و آموزه‌های رضوی و ارزش‌های اسلامی که توسط ابزارهای دیجیتال ارائه یا تولید شده باشد را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: تولیداتی از قبیل بازی‌های رایانه‌ای، نرم افزارهای چندرسانه‌ای و همراه، انیمیشن و کلیپ‌های تصویری کوتاه(حداکثر 60 ثانیه‌ای)، موشن گرافیک، اینفوگرافیک، پایگاه‌های اینترنتی و وب سایت‌ها، بازی‌های رایانه‌ای و واقعیت مجازی و واقعیت افزوده که در قالب و بستر دیجیتالی تهیه و منتشر می‌شوند؛ همگی می‌توانند در این بخش حضور داشته باشند.

این مسئول درباره مقررات شرکت در بخش تولید محتوای دیجیتال گفت: مراحل تولید و یا انتشار اثر حتما باید از طریق ابزارهای دیجیتال صورت گیرد، محتواهای دیجیتال شرکت داده شده در جشنواره در سه بعد فنی(تکنیک‌های پیاده سازی)، تاثیرگذاری روی مخاطب و غنای محتوایی مورد داوری قرار خواهند گرفت.

وی در ادامه با اشاره به بخش "ایده‌های دیجیتال رضوی" گفت: این بخش به منظور حمایت از ایده‌های نو و خلاقانه در حوزه تولید و فعالیت های دیجیتال تاثیر گذار با موضوع رضوی ایجاد شده است.

اسکندری‌نژاد بیان کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین بر همین اساس از علاقه‌مندان و صاحبان ایده دعوت می‌کند تا طرح خود را در زمینه‌های نرم افزارهای تلفن همراه، نرم افزارهای چندرسانه‌ای، بازی‌های رایانه ای، شبکه‌های اجتماعی و دیگر فعالیت‌های دیجیتالی با موضوع رضوی ارائه نمایند.

این مسئول در ادامه گفت: طرح‌های دریافتی توسط دبیرخانه جشنواره در بخشی جدا داوری شده و به ایده‌هایی که خلاقانه، تاثیرگذار و قابل اجرا باشند؛ جوایزی اهدا خواهد شد.

وی در مورد مقررات شرکت در بخش ایده‌های دیجیتالی رضوی عنوان کرد: شکل و قالب طرح‌های ارسالی باید حداقل شامل بخش‌های مقدمه، ضرورت و اهمیت اجرای پروژه، طرح پروژه، شناسایی و بیان پروژه، اهداف، روش اجرا، بودجه بندی و خدمات باشد.

مدیرکل ارشاد استان قزوین تصریح کرد: متقاضیان می‌توانند طرح و ایده‌های دیجیتالی رضوی خود را در قالب‌های بالا از طریق تارنمای شمس توس به نشانی portal.shamstoos.ir و وب سایت جشنواره (ghazvin.shamstoos.ir) به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

این مسئول عنوان کرد: در هر بخش به نفرات اول تا سوم جوایزی اهدا می‌شود که جایزه رتبه اول تندیس جشنواره + لوح تقدیر + 30میلیون ریال وجه نقد، جایزه رتبه دوم لوح تقدیر + 25 میلیون ریال وجه نقد و جایزه رتبه سوم لوح تقدیر + 15 میلیون ریال وجه نقد است.

 

برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌ها با موضوع رسانه‌های دیجیتال رضوی

وی با اشاره به نحوه ثبت‌نام و ارسال آثار به جشنواره بیان کرد: همه اطلاع رسانی‌ها و فرآیند ثبت‌نام از طریق تارنمای شمس توس به نشانی ghazvin.shamstoos.irانجام می‌‌شود که مهلت ثبت نام و ارسال آثار تا تاریخ 15 آبان ماه تمدید شده است ضمن اینکه مراسم اختتامیه جشنواره روز چهارشنبه 7 آذرماه همزمان با میلاد باسعادت امام جعفر صادق (ع) برگزار خواهد شد.

اسکندری‌نژاد عنوان کرد: برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌ها با موضوع رسانه‌های دیجیتال رضوی از بخش‌های جنبی جشنواره می‌باشد که زمان و مکان برگزاری آن متعاقبا از طریق وبسایت جشنواره اطلاع رسانی خواهد شد.

وی ادامه داد: تولیدکنندگان حوزه دیجیتال می‌توانند جهت دسترسی به محتوا، منابع و احادیث مورد نیاز در خصوص موضوعات عنوان شده به سایت شمس توس به نشانی ghazvin.shamstoos.ir مراجعه کنند.

این مسئول بیان کرد: هزینه ایاب و ذهاب، اسکان و پذیرایی در طول برگزاری جشنواره به عهده دبیرخانه جشنواره بوده و به شرکت کنندگان در مرحله‌ی پایانی متناسب با موقعیت استان کمک هزینه سفر پرداخت خواهد شد. ضمن اینکه علاقمندان می‌توانند هرگونه نظر و پیشنهاد خود را از طریق سامانه نظام پیشنهادات بر روی سایتshamstoos.ir ارسال فرمایید.

وی تصریح کرد: در صورت ارسال آثار (در قالبDVD) از طریق پست، (به علت حجم بالای اثر و عدم بارگذاری در سامانه) انضمام « فرم شناسه اثر» مندرج در انتهای فراخوان و کد رهگیری پس از ثبت‌نام در سامانه الکترونیکی ضروری است؛ اعلام وصول از طریق ارسال کدرهگیری پستی انجام می‌گیرد.

اسکندری‌نژاد گفت: دبیرخانه مجاز است از آثار ارسالی به صورت مختلف(عکس،فیلم،متون و...) درگزارشات استفاده نماید و حق استفاده و چاپ و نمایش تصویر آثار را با قید نام صاحب اثر برای خود محفوظ می‌دارد.

وی در پایان گفت: علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس قزوین، بلوار آزادگان، چهارراه غیاث آباد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، دبیرخانه ششمین جشنواره سراسری تولیدات محتوای رضوی در فضای مجازی مراجعه کرده و یا با شماره 02833691404-02833691412 تماس حاصل نمایند.

۲ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۴۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.