سه شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۸
 

اخبار

چرا سواد رسانه ای؟

چرا سواد رسانه ای؟
باعث به وجود آمدن دیدگاه ها و مکاتبى انتقادى در آن زمینه شده است تا با روشى علمى به ترمیم جراحت هاى بوجود آمده شود.به همین خاطر بود که در نهایت تولد رشته هایى بین رشته اى براى پاسخ به این نیاز در سطح جامعه جهانى بوجود آمد.

 

بعد از انقلاب صنعتى شاید به جرأت بتوان گفت که بزرگترین اتفاقى که باعث شد جهان دستخوش تحولاتى بنیادین شود تولد اینترنت و به تبع آن تکنولوژى هاى مرتبط با آن بوده است. نباید فراموش کرد که هر یک از این وقایع پیش نیاز هایى براى تبلور و تولد خود داشته اند. موضوعاتى فرهنگى، اجتماعى، اقتصادى،سیاسى و روانشناختى هر یک سهمى در به وجود آمدن و گسترش علوم گوناگون بازى کرده اند. سیتره قدرتهاى حاکم بر علوم تازه متولد شده که این علوم را ابزارى مناسب براى تسلط بیشتر و بهتر بر افکار عمومى مردم مى دانستند. باعث به وجود آمدن دیدگاه ها و مکاتبى انتقادى در آن زمینه شده است تا با روشى علمى به ترمیم جراحت هاى بوجود آمده شود.به همین خاطر بود که در نهایت تولد رشته هایى بین رشته اى براى پاسخ به این نیاز در سطح جامعه جهانى بوجود آمد. موضوعى که چند سالیى است برنامه ریزان آموزش عالى در کشورمان نیز به اهمیت آن پى برده اند.

پس با این تفاسیر موضوعى به این پیچیدگى مطمئنا راه حل ساده اى نخواهد داشت.در صورتى که مخاطب به دنبال پاسخى ساده و قابل فهم است. پاسخى آرى از چرایى و قابل اجرا. پس چاره چیست؟براى رسیدن به استانداردى اینگونه استفاده از تجربیات دیگر کشورها نه تنها لازم است بلکه ضرورت دارد. ولى باید به این امر توجه داشت که شاید موضوعات در شکل یکى باشد ولى در محتوا مطمئنا متفاوت اند. 

به عنوان مثال فرهنگ حاکم بر هر جامعه ایى  تاثیر گرفته از موضوعاتى است که مبتلابه آن جامعه است پس براى هر جامعه اى نسبت به نیازش باید برنامه ریزى کرد. پس بومى سازى مدل هاى غربى اولین حرکت محسوب مى شود. موضوع دیگر این است که براى رسیدن به نقطه B باید از نقطه A شروع کرد. شاید بتوان با راهکارهایى سرعت را افزود ولى مسافت همان مسافت است. گاهى وقت ها از نقطه A شروع نکرده مى خواهیم به نقطه B برسیم که این امر ممکن نیست.  نکته دیگر باور عملى به وجود پیچیدگى هاى زیاد در این علم و دست یارى گرفتن از متخصصین مختلف براى نیل به نتیجه اى مشترک به دور از نگاهى انحصارى مى باشد. فراموش نباید کرد که با سرعتى که فضاى مجازى در حال رشد و تغییر است متخصصین این امر هم از گردونه تغییر گاهى جا مى مانند. چه برسد، به مردم عادى. پس تسلط بر اصول، با نگاه به پیچیدگى هاى موجود در فضاى مجازى مى تواند راه حلى مناسب براى ارائه باشد. همیشه فهم اصول هر علم مى تواند واحد اندازه گیرى خوبى براى محک پدیده هاى موجود در آن علم باشد. البته چگونگى ارائه مطالب اصولى خود چالشى جدى است که هم نیاز به بودجه اى کافى و هم هماهنگى بین دستگاهى دارد تا ما را به سر منزل مقصود نزدیک کند. نکته قابل توجه دیگر این است که چند درصد از جامعه هدف احساس نیاز براى آموزش دیدن در این زمینه را دارند. گاهى وقت ها برخى از تکنولوژى ها در ظاهر اینقدر ساده و در دسترس ارائه مى گردند که کاربر نیازى به دانستن موضوعات ساختارى آن را نمى بیند.  در صورتى که متخصصین معتقدند این تکنولوژى همچون کوه یخى است که حجم بزرگى از آن زیر آب است و تنها بخش کوچکى از آن در معرض دید همگان قرار دارد. یکى دیگر از راهکار هاى موجود ایجاد نیاز براى جامعه هدف است. نیازى که مبتنى بر اصلاح رفتار جامعه در آن زمینه خاص باشد. به طور مثال فرزندان در خانواده نقش اساسى را درخصوص توجه خانواده به خودشان بازى مى کنند. این توجه موقعیت خوبى را براى احساس نیاز خانواده به موضوع آموزش در هر زمینه اى ایجاد مى کند. که صد البته منفعت آن هم براى فرزندان و هم خانواده و در نهایت جامعه است. حال سوال اینجاست که این احساس نیاز تا چه اندازه در باور مسوولین نقش بسته است؟  آیا این موضوع در اولویت چندم آنها است؟ آیا نهاد ها و تشکل هاى علمى و تحقیقاتى مقالات و پایان نامه هاى تحقیق شده اشان تا چه اندازه به این موضوع کمک مى کند؟ البته چند سالى است که این موضوع در دستور کار نظام قرار گرفته است. ولى آیا این حرکت صورت گرفته به اندازه شتاب تحولات این عرصه، سرعت لازم را دارد یا نه؟ بدیهى است که در این مجال پاسخ به این سوالات امکان پذیر نیست   لذا دوباره تاکید مى کنم که شاید موضوعى به این پیچیدگى راه حلى ساده نداشته باشد. ولى مى توان با درک پیچیدگى ها و ساده سازى آنها به راه حلى قابل ارائه رسید. راه حلى که بتواند پاسخ مخاطب هدف را بدهد که چرا؟ باید به دانش سواد رسانه در مواجهه با بمباران اطلاعاتى مجهز شود.

علی رشیدی

عضو انجمن سواد رسانه ای ایران

۲ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۰۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.