چهارشنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۷
 

اخبار

مجازی اما واقعی!

مجازی اما واقعی!
مدرس کارگاه فناوری VR مفاهیم و کاربردها در یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال در خصوص فناوری VR گفت: واقعیت مجازی (virtual reality) یا به اختصار ، VR ، عبارتست از فناوری شبیه سازی "واقعیت" یا به بیان دیگر، ایجاد محیط مجازی پردازش شده توسط یک رایانه با هدف القای حس حضور کاربر.

 

به گزارش ستاد خیری نمایشگاه رسانه های دیجیتال؛ محمدحسین تقوی گفت: در محیط یاد شده. بینایی، اصلی ترین و اولین حس درگیر در هر تجربه واقعیت مجازی است که بدیهی است هرچه تعداد حواس درگیر و کیفیت تعامل با محیط مجازی بیشتر باشد، "شبیه سازی واقعیت" به شکلی باورپذیرتر انجام خواهد شد.

وی افزود: با پیشرفت فناوری تولید نمایشگرها و پردازشگرهای گرافیکی در دهه اخیر و به دنبال آن، امکان شبیه سازی بصری و ساخت محیط های سه بعدی و تعامل با آن، شاهد ظهور اولین نسل از دستگاه های واقعیت مجازی بودیم.

مدرس این کارگاه از سیستم های جدید فناوری vr سخن گفت و افزود: در سیستم های جدید حس های دیگر نیز درگیر می شوند.

تقوی در خصوص کاربرد این فناوری در حوزه سرگرمی بیان داشت: در حال حاضر تماشاگران سینما می‌توانند از فیلم‌های سه‌بعدی لذت ببرند؛ اما با اپلیکیشن‌هایی مانند  Oculus Cinema، کاربران می‌توانند به شکلی عمیق‌تر و موثرتر از دیدن این فیلم‌ها لذت ببرند.

وی افزود: شرکت‌های ارائه‌دهنده پلت‌فرم واقعیت مجازی مانندLiveLike VR  یک استادیوم مجازی ساخته‌اند که می‌توان هیجان و تجربه حضور در روز مسابقه و بازی را با دوستان‌ را در آن تجربه کرد، آن هم در راحتی کامل و از روی کاناپه اتاق‌.

مدرس کارگاه فناوری VR مفاهیم و کاربردها از بکارگیری این فناوری در حوزه بهداشت و درمان نیز سخن گفت و افزود: با وجود موسساتی که از تصاویر کامپیوتری برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند، یکی از بزرگ‌ترین استقبال‌کنندگان از تکنولوژی واقعیت مجازی است.

محمد حسین تقوی با اشاره به اینکه شبیه‌سازی‌های واقعیت مجازی، می‌توانند تصاویر تشخیصی درست و دقیقی را از اسکن‌ها و مدل‌های سه‌بعدی تهیه شده از آناتومی بیماران را ایجاد کنند گفت: مدل‌های مجازی به پزشکان و جراحان تازه‌کار و باتجربه کمک می‌کنند تا بتوانند امن‌ترین و موثرترین راه برای پیدا کردن محل تومورها را ارائه دهند، ابزارهای جراحی را در جای درست قرار دهند یا امکان تمرین و تست درمان‌ها و عمل‌های جراحی پیچیده را فراهم بیاورند.

 وی در خصوص بکارگیری فناوری vr در حوزه آموزش گفت: هدست‌های واقعیت مجازی از این طریق به نوجوانان و والدینشان درباره موضوعات مختلف آموزش دهد که این تجربه‌های تاثیرگذار که با هدست‌های واقعیت مجازی ایجاد می‌شوند، می‌توانند آموزش در حوزه‌های مختلف را متحول کنند.

مدرس این کارگاه آموزشی اضافه کرد: مقامات شرکت تویوتا می‌گویند واقعیت مجازی می‌تواند با ساده کردن و شبیه‌سازی موقعیت‌های پیچیده برای افراد در سنین مختلف، آموزش شناختی سریع‌تر، موثرتر و کاربردی‌تری را ایجاد کند.

به گفته آقای تقوی این فناوری در حوزه نظامی نیز بکارگرفته می شود بطوری که ارتش ایالات متحده آمریکا از شبیه‌سازهای واقعیت مجازی برای آموزش و تمرین سربازان قبل از به‌کار گرفتن آنها، استفاده می‌کند

وی با بیان اینکه برای آمادگی و تمرین بیشتر نیروهای نظامی پیش از نبرد فناوری vr به کار برده می‌شوند افزود: این محیط شبیه‌سازی شده بسیار مهم و تاثیرگذار است چرا که تمرین و آموزش از این طریق، تمرکز و قدرت تصمیم‌گیری سربازان و نیروهای نظامی را تقویت می‌کند.

محمد حسین تقوی در خصوص استفاده این فناوری در عرصه طراحی نیز گفت: واقعیت مجازی مزایای بسیار خوبی برای معماران به همراه دارد به این صورت که مهندسین قبل از ساختن طراحی خود می‌توانند از اشکالات سازه خود را یافته و سازه را بهبود ببخشند

مدرس کارگاه یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال گفت: فناوری vr  در حوزه توریست نیز بکار گرفته می شود.

وی گفت: فناوری های نوین بصری به ویژه در زمینه شناخت بهتر مقصدهای جذاب، دارای انواع جاذبه های فرهنگی و طبیعی که درعین حال درمیان حجم بالای تبلیغات گوناگون اسم و عنوان شان ثبت نشده می تواند بسیار ارزشمند باشد چرا  که به مسافران و گردشگران این امکان را می دهد که خودشان کشف کنند که یک مقصد ارزش سفر کردن دارد یا خیر.

روابط عمومی و امور بین الملل مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال
۲۷ آبان ۱۳۹۶ ۱۵:۵۹

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.