یکشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۶

اخبار

محمد صادق افراسیابی: «شامد» ابزاری برای تحقق فضای مجازی سالم و موثر

محمد صادق افراسیابی: «شامد» ابزاری برای تحقق فضای مجازی سالم و موثر
دبیرکل سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ایجاد فضای مجازی سالم،‌ مفید و ایمن از طرح شامد استفاده کرد و شامد ابزاری برای تحقق فضای مجازی سالم و مفید است.

 

 

 

به گزارش ستاد خبری روابط عمومی نمایشگاه الکامپ، محمدصادق افراسیابی دبیرکل همایش سواد رسانه ای و مسئولیت اجتماعی در نشست امروز درباره سواد رسانه ای با طرح این پرسش که سواد رسانه ای در فضای مجازی چه تعریفی میتواند داشته باشد ، گفت: اولین بار سواد رسانه ای توسط مارشال مک روهان در کتاب درک رسانه ای این واژه به کار گفت: زمانی که دهکده جهانی تحقق پیدا کند لازم است انسان سواد رسانه ای داشته باشد و سواد رسانه ای شامل دانش و مهارت و توانایی هایی است که در رسانه مطرح می شود.

وی در ادامه افزود: سواد برای اولین بار در سال 1992 در همایشی در ایالت متحده بررسی شد و به معنی دسترسی ، تجزیه و تحلیل و تولید در رسانه های دیجیتال تعریف شده است و بعد از آن ایران جزو معدود کشورهایی بود که انجمن ملی سواد رسانه ای تشکیل داد.

افراسیابی  با اشاره به اینکه انجمن ملی آموزش و رسانه توانایی دسترسی به اطلاعات را برای دستیابی به حقیقت مدیریت مصرف رسانه را تعریف کرده است، گفت: براین اساس کسی که به سواد رسانه ای دست پیدا کرد به صورت منطقی میتواند به رسانه ای اعتماد کند و این بدین معناست فردی که قدرت تجزیه و تحلیل پیام را پیدا کرد میتواند منطقا به یک رسانه اعتماد کند .

وی با بیان اینکه کسی که قدرت تجزیه و تحلیل دارد به هر محتوایی نمیتواند اعتماد کند و میتواند محتوای مفید و غیر مفید را تشخیص دهد و در آن صورت است که میتواند به فضای مجازی امن دست پیدا کند، یادآور شد: قدرت تجزیه و تحلیل زیربنای سواد رسانه ای است و کسی که به تجزیه و تحلیل دست پیدا کرد میداند به چه اطلاعاتی نیاز دارد و دنبال اطلاعات مفید خود می رود.

افراسیابی با طرح این پرسش که چه کسی فرد با سواد در حوزه رسانه شناخته می شود گفت: افرادی که مهارت جست و جو ، قضاوت، تحلیل و ترکیب و تولید و اشتراک اطلاعات را داشته باشند فرد با سواد رسانه ای هستند. بنابراین فردی که با سواد است توانایی دستیابی به اطلاعات خودر ا به صورت موثر دارد و از آن اطلاعات برای انجام کار خود بهره برداری میکند.

وی در ادامه یادآور شد: برای نخستین بار مفهوم سواد رسانه ای و دیجیتال در سال 1990 مطرح شد و فضای مجازی اینجا صلاحیت داشت که دسترسی به اطلاعات مفید ، قدرت و درک و گزینش فرامتن را ایجاد کند.

افراسیابی گفت: فرامتن فرصتی برای خروج از پارادایم است. پارادایم به گفتمان غالب جامعه گفته می شود و این پارادایم است که فرامتن را معنی می دهد. و متن در فرامتن معنی پیدا میکند و شورای عالی انقلاب فرهنگی فضای مجازی سالم ،‌ مفید و ایمن را تصویب کرده است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برای ایجاد فضای مجازی سالم،‌ مفید و ایمن از طرح «شامد» استفاده کرد که فضاهای مجازی را به ثبت می رساند و شامد ابزاری برای تحقق فضای مجازی سالم و مفید است.

عکس: داود محقق

روابط عمومی و امور بین الملل مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال
۲ مرداد ۱۳۹۶ ۱۷:۲۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.